Wystawa z okazji stulecia kapistów w Muzeum Narodowym w Krakowie

19.10.2024
Od 11 października w Muzeum Narodowym w Krakowie w oddziale MNK Czapscy prezentowana jest wystawa czasowa "Kapiści. Sto lat!". Ma ona na celu uczczenie stulecia powstania grupy kapistów, czyli jednego z najważniejszych ugrupowań artystycznych w historii polskiej sztuki. Polecamy!

Ekspozycję przygotowano nie tylko, by oddać hołd twórczości kapistów, ale także aby podkreślić ich kluczowy wpływ na rozwój współczesnego malarstwa w Polsce. Na wystawie zobaczyć można m.in. sześć prac Jana Cybisa z różnych okresów jego twórczości ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym dwie prace z okresu przedwojennego: "Pejzaż z Moret" z 1928 roku  i "Kwiaty w kloszu"' z 1939 roku.. Uwagę przykuwają dwustronne prace Zygmunta Waliszewskiego. Polecamy!

Z materiałów informacyjnych MNK o wystawie "Kapiści. Sto lat!":

"Ich działalność, choć początkowo budziła kontrowersje, stała się fundamentem dla wielu późniejszych pokoleń artystów. Warto podkreślić, że ta, działająca w okresie międzywojennym grupa, wzbogaciła dialog między polską, a europejską sztuką, odgrywając istotną rolę w kształtowaniu polskiego modernizmu na arenie międzynarodowej. Po powrocie do kraju kapiści zajęli ważne miejsce w Związku Polskich Artystów Plastyków oraz byli inicjatorami powstania „Głosu Plastyków” – czasopisma, które miało znaczący wpływ na popularyzację sztuki w Polsce.

Muzeum Narodowe w Krakowie pokazuje wybór ze swej bogatej kolekcji prac kapistów, obejmującej głównie dzieła powstałe w latach 30. XX wieku oraz po 1945 roku. Dzięki temu zbiorowi możliwe jest ukazanie różnorodnych dróg artystycznych, którymi podążali poszczególni twórcy.  Kuratorzy zadbali o to, by zwiedzający mogli zanurzyć się w barwnym świecie kapistów. Wystawa jest też okazją do refleksji nad ewolucją sztuki XX wieku oraz siłą koloru, który uczynili oni centralnym elementem swojej twórczości. To także niepowtarzalna możliwość zrozumienia idei kapizmu i jego wpływu na dalszy rozwój malarstwa w Polsce.

Więcej o wystawie - link

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.