Wystawa "Jan Cybis. Pejzaże" 10.12.2022-04.03.2023

12.12.2022
13 grudnia 2022 mija dokładnie pięćdziesiąt lat od śmierci Jan Cybisa. Z tej okazji chcemy kolejny raz przyjrzeć się twórczości tego wybitnego artysty urodzonego na Śląsku Opolskim.

Wystawa "Jan Cybis. Pejzaże" pokazuje ten aspekt twórczości artysty, który związany jest z tematem pejzażu. W swoich Dziennikach Cybis zapisał: „Mając bez mała sześćdziesiąt lat spostrzegłem, że jestem właściwie pejzażystą. Marzyłem o zupełnie innych cudach. Chciałem przed wszystkim malować człowieka, ale dla malarza - malującego z natury – jest to zabawa kosztowna. Malowałem pejzaż z konieczności.” Rzeczywiście pejzaż stanowi istotną część dossier Cybisa, także w naszej kolekcji wraz z martwymi naturami wyraźnie dominuje zarówno w technice olejnej, jak i w szkicach rysunkowych, zaś wśród akwareli i gwaszy stanowi ponad połowę tego zbioru. Pomimo, że malowanie pejzaży nie było marzeniem artysty, to jednak osiągnięcia w tej dziedzinie spowodowały, iż stał się jednym z ważniejszych przedstawicieli tego gatunku malarskiego w polskiej sztuce.

Wyjścia w plener Cybis praktykował przez całą swoją twórczość, i w okresie studiów paryskich, i po powrocie do Polski, zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów plenerowych ze studentami, jak i podczas prywatnych wypadów do przyjaciół, czy to podczas wakacyjnego wypoczynku. Miał miejsca ulubione, do których chętnie wracał i gdzie pracowało mu się bardzo dobrze, i z których przywoził wiele szkiców, akwareli, gwaszy. Już w zaciszu pracowni powstawały z nich potem olejne kompozycje.

Wystawa Jan Cybis. Pejzaże pokazuje część tych miejsc, między innymi szczególne bliskie sercu artysty nadmorskie miejscowości, ulubioną Sądecczyznę ze Starym Sączem, miejsce urodzenia Wróblin, Głuchołazy, które szkicował podczas podróży po Opolszczyźnie na zaproszenie władz regionu, czy wreszcie Warszawę, w której mieszkał po wojnie. Przeważają prace na papierze: szkice i akwarele, bo tych przy okazji pracy w plenerze powstawało bardzo dużo. Na ekspozycji przeważają prace powojenne, choć znalazły się i przykłady prac przedwojennych, z Francji, gdzie Cybis przebywał do 1931 roku, z Krzemieńca i Sapanowa, gdzie przebywał podczas wojny.

Wystawa Jan Cybis. Pejzaże to kolejna ekspozycja w cyklu wystawienniczym zatytułowanym Sztuka polska XX wieku, organizowanym w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, w którym pokazujemy ciekawe i różnorodne oblicza polskiej sztuki minionego wieku. W większości ekspozycja została przygotowana ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, wzbogacona o obiekty ze zbiorów Jacka Cybisa, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Historycznego w Sanoku i Muzeum Warszawy.

 

Jan Cybis. Pejzaże
10.12.2022 - 04.03.2023

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
ul. Ozimska 10

Wernisaż: 10 grudnia 2022 r. (sobota) godz. 16:00

kuratorka: Marta Podstawa-Boulkroune, Dział Sztuki MŚO

Wystawa sfinansowana przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.