Noc Kultury

23.06.2023
Galeria Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10, jak co roku, włączyła się w program opolskiej "Nocy Kultury" .

14.00 – 22.00 – możliwość bezpłatnego zwiedzania stałej wystawy malarstwa Jana Cybisa oraz ekspozycji czasowej „Jan Cybis. Pejzaże”

Obie ekspozycje przygotowano ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, które posiada największą w Polsce kolekcję praca Jana Cybisa (1897-1972), wybitnego polskiego malarza urodzonego we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Zbiór ten liczy 90 obrazów olejnych i 847 prac na papierze. Na parterze Galerii prezentujemy obecnie niespełna 30 prac wykonanych techniką olejną, zaś na piętrze udostępniono ekspozycję prezentującą ważny aspekt twórczości artysty – temat pejzażu pojawiający się nie tylko w malarstwie olejnym artysty, ale także w pracach na papierze wykonanych w różnych technikach (akwarele, gwasze, rysunki).

 

18.00  „Obrazy jak bukiety? Bukiety jak obrazy?” - warsztaty florystyczno-plastyczne dla młodzieży i dorosłych z cyklu „Muzeum na zielono”

 

Zdaniem niektórych krytyków malarstwo Jana Cybisa i świat kwiatów łączy wiele wspólnego. Wystawę jego prac porównywano do olbrzymiej kwiaciarni, magazynu słońca i najśmielszych zestawień kolorystycznych, a jego obrazy – do bukietów. Czy Cybis to „ogrodnik, który wszędzie widzi kwiaty”, a „z kwiatów buduje nawet pejzaż”? Czy jego malarstwo to „świat kwiatów i zieleni, […] świat tego, co najmniej pretensjonalne, najbardziej wdzięczne i kolorowe”? Podczas spotkania zastanowimy się nad sensem tych wypowiedzi, a w części warsztatowej sprawdzimy, czy kwiaty i rośliny mogą okazać się pomocne w odbiorze prac artysty. Podejmiemy próbę przełożenia wizualnej warstwy wybranych obrazów Cybisa na kompozycje kwiatowe w naczyniu (techniki florystyczne).

Wstęp wolny – obowiązują zapisy:

Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761, od pon. do piątku w godz. od 7.30 do 15.00, kasa muzealna: tel. 77 44 31 754

czas trwania: ok. 1,5 h

 

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.