Światło na obraz "Na polu - św. Katarzyna"

04.03.2023
Zapraszamy na wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jan Cybis „Na polu – Święta Katarzyna”, 04.03.2023, godz. 16.00

W pierwszą sobotę marca skierujemy światło na obraz Jana Cybisa „Na polu – Święta Katarzyna”, prowadzenie: Marta Podstawa-Boulkroune

Wystawa „Jan Cybis – malarstwo”

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego

ul. Ozimska 10

wstęp wolny

 

Pejzaże zajmują poczesne miejsce w twórczości Jan Cybisa, a natura zawsze była artyście bliska. W pierwszą sobotę marca za sprawą jednego z jego pejzaży przeniesiemy się na Kielecczyznę, do miejscowości leżącej u podnóża Gór Świętokrzyskich. Namalowany przez Cybisa w 1952 roku obraz „Na polu – Święta Katarzyna” będzie jednocześnie punktem wyjścia do opowieści o plenerach artystycznych oraz metodach pracy artysty w plenerze. Wyjścia w plener Cybis praktykował przez cały okres twórczości: czy to przy okazji wyjazdów wakacyjnych, czy to pobytów u przyjaciół, czy też na zorganizowanych wyjazdach ze studentami.

Wykład połączymy z krótkim oprowadzaniem po wystawie czasowej „Jan Cybis. Pejzaże”, prezentującej prace powstałe z inspiracji naturą w plenerze.

Jan Cybis (1897-1972) – Ślązak urodzony we Wróblinie koło Głogówka, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, czołowy reprezentant nurtu kolorystycznego, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.