Śladami Jana Cybisa w Głuchołazach

07.05.2024
W przyszłym tygodniu podążamy śladami Jana Cybisa, wybitnego malarza pochodzącego z Wróblina koło Głogówka. W dniach 14-16 maja 2024 odbędzie się trzydniowy plener malarski w Głuchołazach, którego celem jest m.in. przypomnienie sylwetki i twórczości tego znakomitego artysty, pedagoga i krytyka sztuki.

Partnerem inicjatywy jest Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu im. Jana Cybisa w Opolu - dziękujemy za podjęcie kolejnej już formy współpracy z nami!

Dodajmy, że w Głuchołazach Jan Cybis namalował znakomite akwarele i gwasze z motywami pejzażowymi miasteczka i okolic.  Miało to miejsce w lipcu 1966 roku, kiedy wraz z żoną Heleną Zarembą-Cybisową, na zaproszenie ówczesnych władz województwa opolskiego, przebywał w hotelu "Leśnym" w Głuchołazach. Odbył wtedy  także podróż po Śląsku Opolskim. Miał wtedy okazję bliżej poznać bliskie sercu, rodzinne strony: Paczków, Otmuchów, Nysę, Racibórz, Górę św. Anny, czy wreszcie - Opole. W zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego znajduje się kilka prac z tego mistrzowskiego cyklu.

Pejzaże zajmowały ważne miejsce w twórczości Cybisa, a wyjścia w plener praktykował w trakcie całej swojej artystycznej drogi. Nawiązując do słów artysty, spróbujemy "odczuć" głuchołaskie krajobrazy na nowo, "po malarsku". Efekty prac uczniów opolskiego Plastyczniaka będzie można zobaczyć, m.in. na wystawie na piętrze naszej Galerii przy ul. Ozimskiej 10, której otwarcie odbędzie się na początku września br.

Projekt finansowany jest przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.