Plener w Głuchołazach - śladami Jana Cybisa - relacja

17.05.2024
Dobiegł końca plener malarski "Śladami Jana Cybisa", którego organizatorem było Muzeum Śląska Opolskiego, wzięło w nim udział 23 uczniów Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego.

W dnia 14–16 czerwca 2024 roku w głuchołaskim Domu Artysty gościła młodzież klas licealnych Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego wraz z nauczycielami. Młodzi adepci sztuki podążali śladami Jana Cybisa, który wraz z żoną w lipcu 1966 roku, na zaproszenie ówczesnych władz województwa opolskiego przebywał w hotelu "Leśnym" w Głuchołazach. Był to dla artysty nie tylko czas poznawania rodzinnych stron – odwiedził wówczas m.in. Paczków, Otmuchów, Nysę, Racibórz, Górę św. Anny i Opole – ale także okres intensywnej pracy twórczej, której pokłosiem były znakomite akwarele i gwasze z motywami pejzażowymi miasteczka i okolic. W zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego znajduje się kilka prac z tego mistrzowskiego cyklu.

Plener malarski w Głuchołazach to inicjatywa wpisująca się w nasz zakres działań upowszechnieniowo-edukacyjnych, mających na celu promowanie sylwetki i twórczości Jana Cybisa. Otoczenie, pogoda i wyjątkowy klimat Domu Artysty sprzyjały twórczej atmosferze, a efekty pracy uczniów opolskiego Plastyczniaka będzie można zobaczyć na wystawie na piętrze naszej Galerii przy ul. Ozimskiej 10. Projekt finansowany jest przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.