Jan Cybis. Starzeje się przede wszystkim nowość. Wystawa z okazji 50-lecia Nagrody im. Jana Cybisa w Galerii DAP w Warszawie

27.04.2023
Jan Cybis „Starzeje się przede wszystkim nowość” Malarstwo i rysunki wystawa przygotowana z okazji 50-lecia Nagrody im. Jana Cybisa przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego

Jan Cybis to wielki malarz i rysownik, pedagog i publicysta, inicjator i czołowy reprezentant nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30. i sztuce powojennej. Jako współzałożyciel Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, stał się mentorem kolejnych pokoleń malarzy.W rocznicę jego śmierci, w 1973 roku, Okręg Warszawski ZPAP ustanowił Nagrodę Jego imienia, która dzisiaj jest najważniejszym i najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. W 2023 roku obchodzimy 50. rocznicę ustanowienia tej nagrody. Wystawa prac samego Cybisa w Galerii Domu Artysty Plastyka, czyli w jego „mateczniku”, nie jest zbiegiem okoliczności.

„Koloryści podporządkowali sobie polską sztukę na długie lata, zarówno malarstwo lat 30. jak i sztukę powojenną, spychając z dyskursu społecznego i akademickiego zjawiska sztuki modernistycznej. Niewątpliwie znaczącą rolę odegrał w tym charyzmatyczny przywódca Komitetu Paryskiego, wiodący przedstawiciel koloryzmu, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, samozwańczy „papież” wśród malarzy – Jan Cybis. Jego postać, dokonania, być może wewnętrzna siła, przekonanie o słuszności i wierność raz obranemu kierunkowi doprowadziły do powołania nagrody Jego imienia, w rok po jego śmierci. Dla uczczenia pamięci, oddania hołdu i utrwalenia tego, co zbudował.”
                                                                                                              Marta Zielińska (fragment tekstu z katalogu wystawy)

Na wystawie zobaczyć można ponad 40 obrazów olejnych, wybór kilkunastu prac na papierze w różnych technikach: rysunków, akwarel, szkice, a także pamiątki i przedmioty należące do Jana Cybisa (jego pędzle, książki, przybory malarskie) ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego.

 


czas trwania wystawy: 28.04. – 30.05.2023

miejsce: Galeria DAP

ul. Mazowiecka 11A, Warszawa

Ta strona korzysta z ciasteczek zgodnie z naszą polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się z jej postanowieniami.